Jak czyścić i pielęgnować meble?
Meble będą wyglądały dobrze przez długie lata, gdy będziemy o nie dbać. W wielu przypadkach o tym, czy meble nadają się do wyrzucenia już po 4 latach używania decyduje to w jaki sposób się z nimi obchodziliśmy. Poniżej kilka prostych tricków, które warto stosować w codziennym życiu aby wydłużyć żywotność naszych mebli!
Codzienne wycieranie kurzu z mebli to konieczność
Zabezpieczenie mebli przed kurzem i brudem jest oczywistością. Nie lubimy, gdy na blacie stołu widoczna jest nieestetyczna szara warstwa lub gdy w rogach szafek dostrzegamy pajęczyny. Aby tego uniknąć, należy zachować regularność i niewielką ilość detergentów. Wystarczy raz w tygodniu przestrzeń powierzchni mebli, aby zawsze wyglądały świeżo.
Używanie delikatnych środków czyszczących
Częstym błędem jest czyszczenie mebli nadmierną ilością wody. Meble można czyścić zwykłą wilgotną szmatką nasączoną delikatnym detergentem. Najczęściej ostre detergenty nie są potrzebne do odświeżania powierzchni blatów czy frontów mebli. Tego typu środki należy stosować dopiero wtedy, gdy dojdzie do trudniejszych zabrudzeń. Tłuszcz pozostający po gotowaniu, plamy z rozlanej kawy czy wina lub zacieki – to właśnie problemy, do których należy angażować silną chemię. Pamiętajmy, że pocieranie nią powierzchni sprzętów domowego użytku generuje opary, które później są wdychane przez domowników.
Stosowanie środków chemicznych dopasowanych do rodzaju mebli
Pamiętajmy również, aby używać środków chemicznych dedykowanych do rodzaju czyszczonej powierzchni. Częstym grzechem właścicieli mebli jest stosowanie płynu do mycia naczyń w trakcie czyszczenia mebli kuchennych. Takie zwyczaje powodują,że powierzchnia mebla szybko zaczyna być matowa, traci połysk, a jeśli używamy do tego gąbki do mycia naczyń, rysujemy ją. Szczególnie nie znoszą tego meble z drewna. Drewniane komody, regały sklep i półki powinny być czyszczone bawełnianą szmatką, nasączoną środkiem do pielęgnacji drewna. Konieczne jest też okresowe olejowanie i woskowanie mebli z drewna.
Trzymaj meble z dala od źródeł ciepła
Aby meble służyły nam jak najdłużej, warto uważać na to, aby nie stały w silnym słońcu. Zimą odsuńmy je od kaloryferów. Meble kuchenne, w miarę możliwości, powinny zostać odseparowane od piekarnika. Należy też unikać kładzenia na meblach rozgrzanych przedmiotów (np. rozpalonych garnków na blacie mebli kuchennych) oraz odsuwać je od sprzętu RTV i AGD generujących ciepło. Przegrzewanie mebli z drewna może powodować odkształcenie ich struktury i przebarwienia.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024